ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

Στην 22η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Γερμανία η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου της Ξιφασκίας Αιγάλεω

0

20151031_144000
Την 22η θέση μεταξύ των 119 αθλητριών που αγωνίστηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Junior που διεξήχθη στο Bochum της Γερμανίας κατέλαβε η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου της Ξιφασκίας Αιγάλεω, το Σάββατο 31 Οκτωβρίου.

Πρόκειται για την δεύτερη εμφάνισή της στο εξωτερικό, για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, στην οποία πρόσθεσε άλλους τέσσερεις (4) βαθμούς στο ενεργητικό της, με αποτέλεσμα να βρεθεί στις πρώτες 25 αθλήτριες της Παγκόσμιας Κατάταξης.

Στο Bochum, η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου ξεκίνησε δυνατά τον πρώτο γύρο νικώντας στην πούλ κατά σειρά τις εξής αθλήτριες:

Kano (Jan.) 5-4, Lebrun (Bel.) 5-0, Catarzi (Fra.) 5-3, Kraenk (Aut.) 5-1, Stephan (Ger.) 5-1 και ηττήθηκε από την Chrzanowska (Pol.) 3-5. Με τις 5 νίκες στη πουλ πέρασε χωρίς αγώνα στην πρώτη 64άδα όπου αντιμετώπισε την Ιταλίδα Bicego Lodovica την οποία και νίκησε 15-9.

Να σημειώσουμε ότι την είσοδό στην 16άδα, της την στέρησε η μετέπειτα νικήτρια των αγώνων Rivano Camila (Ita.).

Επόμενος αγώνας για την Κοντοχριστοπούλου είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών που θα διεξαχθεί στο Παρίσι, από Πέμπτη 5 μέχρι και Σάββατο 7 Νοεμβρίου.