ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ: Ο Πλατανιάς υπερίσχυσε με 3-0 έναντι του Πανιωνίου

0

pgssΕνώ το πρώτο 15λεπτο ο Πανιώνιος έδειχνε να έχει καλύτερες επιδόσεις στον αγωνιστικό χώρο, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Σούπερ Λίγκας ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου στα Περιβόλια, για την 11η αγωνιστική (εξ αναβολής) της Σούπερ Λίγκας.

Στο 22΄ η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όταν ο Αγκιλέρα βρέθηκε εντελώς μόνος του στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γιαννακόπουλος απόκρουσε το σουτ του Τσουράκη και στο… ριμπάουντ ο Μπανανά έπιασε νέο σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Ρισβάνης. Νέα διπλή ευκαιρία για τον Πλατανιά στο 39΄ με τον Τόρες, ο οποίος βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής στην περιοχή και ισάριθμες ο Γιαννακόπουλος έδειξε την κλάση του.

β’ ημίχρονο
Με δοκάρι για τον Πανιώνιο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κολοβός μπήκε στην περιοχή από αριστερά στο 49΄, έπιασε το δυνατό σουτ κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά δοκό του Ολιμπά. Στην πρώτη του οργανωμένη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς άνοιξε το σκορ με το πλασέ του Μιλούνοβιτς στο 55΄, μετά την ασίστ του Τόρες. Το έργο των φιλοξενούμενων έγινε ακόμη πιο δύσκολο στη συνέχεια, καθώς στο 59΄ ο Γιάχος απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Οικονόμου για φράγμα στο ύψος της μεσαίας γραμμής (τραβηγμένη η απόφαση του ρέφερι από την Χίο). Ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης πήραν οι γηπεδούχοι στο 70΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μιλούνοβιτς στο ματς (2-0), ωστόσο, στο 80΄ οι Νεοσμυρνιώτες είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ξαναμπούν στο παιχνίδι με το σουτ του Κολοβού να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

Το «τρίποντο» για τον Πλατανιά «σφράγισε» στο 84΄ ο Τόρες με κεφαλιά.

Πλατανιάς-Πανιώνιος 3-0
Γκολ: 55′, 69′ Μιλούνοβιτς, 84′ Τόρες
Κίτρινες: Αγκιλέρα (Πλατανιάς), Μπεριάν (Πλατανιάς), Σιώπης (Πανιώνιος)
Κόκκινες: Οικονόμου (Πανιώνιος)
Δοκάρια: Κολοβός (49′, Πανιώνιος), Μπουμάλ (78′, Πανιώνιος)
Πλατανιάς (Χριστόπουλος): Ολιμπα, Αποστολόπουλος, Ιτούα, Μπανανά, Δημήτρης, Τέτε, Αγκιλέρα, Μπεριάν (67′ Γουνδουυλάκης), Τσουράκης (85′ Μαχαμάτ), Μιλούνοβιτς, Τόρες
Στον πάγκο οι: Κοκκάλας, Φιγκέριρα, Ναζλίδης, Μενδρινός, Ζαραδούκας
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Γιαννακόπουλος, Αργυρόπουλος, Παντίδος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Μητρόπουλος, Σιώπης (58′ Κόρμπος), Ιμπαγάσα (74′ Μπούζας), Μπουμάλ, Κολοβός (65′ Πάνος), Γιάννου