ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

Έδειξε τα δόντια του ο Ολυμπιακός!

0

Συνεχίζει να φιγουράρει στην πρώτη θέση ο Ολυμπιακός, που νίκησε στο ΣΕΦ τον Άρη με 84-68 για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Επιθετικός πλουραλισμός για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Αφιέρωμα προβλήθηκε από τα matrix και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του αδικοχαμένου Ρόι Τάρπλεϊ πριν την έναρξη.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχη στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Άρη να προηγείται 2-5 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα σερί 5-0. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισορροπία στο σκορ, έχοντας προηγηθεί συνεχείς εναλλαγές, αφού τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έτρεχαν μικρά σερί.

osfp vs aris

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την περιφέρεια και είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ. Αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει με 8 πόντους, με καλάθι του Λοτζέσκι. Ο Άρης δεν έχασε επαφή με το σκορ και μείωσε στους 4, με τους ψηλούς των «ερυθρολεύκων» να κρατάνε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Με καταλυτικό τον Πρίντεζη, η ομάδα του Σφαιρόπουλου «έτρεξε» ένα σερί 6-0 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10 πόντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, που «άνοιξε» τη διαφορά (έφτασε κάποια στιγμή στο +21), με πρωταγωνιστές τους Πέτγουεϊ και Ντάνστον. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους σταθερά στη θέση του οδηγού και τη διαφορά στο +18.

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έριξε τη διαφορά στους 12, με… μπροστάρη το Ριντ. Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού ήταν σε εξαιρετική μέρα και είχαν απαντήσεις στους γρίφους που προσπαθούσε να τους βάλει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Η διαφορά παρέμενε μεταξύ 17 και 19 πόντων, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο +16 για τους γηπεδούχους.

Οδήγησαν στο σκοράρισμα τον Ολυμπιακό Πρίντεζης και Πέτγουεϊ, χωρίς πόντο αλλά με 9 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Σπανούλης.