ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΕΙΔΗΣΕΟΓΡΑΦΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ

Βαθμολογική «ανάσα» για τον Παμβοχαϊκό

0

«Bαθμολογική ανάσα πήρε η ομάδα μας μετά τη νίκη στο «Χαλκοπούλειο» με 3-0 επί της Λαμίας στην 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Ο Μίκαελ Μέρτεν είδε τον Σιμέ Βούλιν να μένει εκτός αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα της ίωσης που τον ταλαιπωρούσε, παρόλα αυτά το γεγονός αυτό δεν στάθηκε ικανό για να σταματήσει τον Παμβοχαϊκό. Κανέλλος και Παπαδόπουλος ήταν άψογοι στο μπλοκ και «κατατρόπωσαν» την Λαμία.

Στο 1ο σετ η ομάδα μας μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα δύο φορές αλλά η Λαμία ισοφάρισε, αρχικά με 7-5 και 10-9, το οποίο έγινε 10-10 και στη συνέχεια με 16-13 αλλά το οποίο έγινε 18-18 και 21-21. Η συνέχεια είχε σερί 4-0 με επιθέσεις του Ασπιώτη και έτσι ο Παμβοχαϊκός έκανε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ πάλι η ομάδα μας ξεκίνησε με προβάδισμα που έφτασε 13-8, με τη διαφορά να αγγίζει το +6 (19-13) στη συνέχεια. Η Λαμία βρήκε απαντήσεις και μείωσε στον πόντο 21-20 αλλά ο Παμβοχαϊκός με φοβερή δουλειά στο μπλοκ και ουσιώδεις επιθέσεις πήρε το σετ με 25-21 και έκανε το 2-0.

Ίδια η κατάσταση και στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός μας πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-5, κράτησε ως το 21-16 αλλά και πάλι η Λαμία κατάφερε να μειώσει με 21-20. Ο «Παμβό» κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πίεση και πήρε τη νίκη με 25-23 και το 0-3.

Tα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. – 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου…».